Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.
Průběh programu
Vzdělávací program je určen pro základní a střední školy. Žáci a učitelé aktivně spolupracují a velká část zodpovědnosti je ponechána žákům. Žáci jsou povzbuzováni ve své aktivní roli a jsou vedeni k odpovědnosti za svoje jednání. Postup práce je určen 7 kroky, které školu a její Ekotým provedou programem a zaručí naplnění kriterií pro získání mezinárodního ocenění.
Mezinárodní rozměr
Program Ekoškola neprobíhá pouze v České Republice, ale také v dalších 55 zemích světa a celosvětově se ho účastní přes 44 500 škol. Jeho mezinárodním koordinátorem je nezisková organizace FEE (Foundation for Environmental Education).
Ekokodex
Papír je vzácný, šetříme s ním.
Při nakupování využíváme velká balení.
Dodržujeme školní řád.
Třídíme odpad.
Odpadky nenecháváme ležet na zemi ve třídě, ve městě ani v přírodě.
Netrháme chráněné rostliny.
Zvířata chráníme a pečujeme o ně.
Zbytečně nesvítíme.
Šetříme každou kapkou vody.
Chodíme pěšky nebo využíváme hromadnou dopravu.
Budujeme svou školní zahradu.
Pečujeme o zeleň ve škole.
Nevyhazujeme svačiny.
Větráme krátce, ale intenzivně.
Šetříme s toaletním papírem.
Třeťáci na návštěvě třídicí linky
Hned v úvodu školního roku navštívili žáci III. B a III. C třídicí linku v Bruntále. Pan Bukovjan děti seznámil s pravidly třídění plastů. Provedl je celým areálem, poskytl odborný výklad, odpověděl na dotazy žáků i vyučujících. Na vlastní oči děti viděly, jak občané Bruntálu a přilehlých obcí špatně třídí plastový odpad. Díky této exkurzi už naši žáčci vědí, co do žlutých kontejnerů dávat a co ne. Není plast, jako plast! Děkujeme panu Bukovjanovi, že nám tuto exkurzi umožnil.
Včelařský kroužek APIS Bruntál zahajuje svou činnost na naší škole ve středu 7. 9. 2016 ve 14:00 hodin v pavilonu 1. stupně na prvním podlaží. Zájemci o členství obdrží přihlášky. Další schůzky budou nadále vždy ve středu od 14:00 hodin.
Konečně nastal den D a zástupci naší školy si měli převzít titul Ekoškola. Praha nás přivítala zamračenou oblohou a jemným deštěm. Nás to neodradilo a s velkým očekáváním jsme dorazili do Senátu ČR ve Valdštejnské zahradě. Pro žáky tam byly připraveny různé aktivity, poznávali se s žáky jiných škol, vyměňovali si zkušenosti a poznatky z ekotýmů. Slavnostního předávání se účastnili zástupci ministerstva životního prostředí, nadace Tereza, Senátu ČR, kteří vyzdvihli práci všech zúčastněných škol a odevzdali diplom s titulem Ekoškola. Naši žáci byli hrdí, že mohli svou prací přispět k tak velkému úspěchu a že učí chovat se ekologicky všechny spolužáky, rodinné příslušníky a kamarády. Po slavnostním předání titulu nás paní průvodkyně provedla po Valdštejnském paláci a měli jsme možnost pozorovat při práci naše senátory. Vyvrcholením krásného dne byla plavba na lodi po Vltavě a poznávání pamětihodností Prahy.
Co byste dělali, kdyby se město rozhodlo vytvořit novou skládku vedle vaší školy? Tento problém se snažili řešit v IX. A. Žáci byli rozděleni do několika skupin, např. hoteliéři, kteří na místě skládky chtěli postavit nový hotel. Dále tu byli zástupci města, ministerstva, zřizovatelé nového typu skládky. Každá skupina na začátku představila svůj program, názor na dané téma.
Po úvodní části mezi sebou diskutovaly jednotlivé skupiny, obhajovaly svůj názor, snažily se přesvědčit o pravdivosti svého programu. Všechny skupiny dospěly k závěru, že máme krásné město a není potřebné ho ničit nějakou skládkou, že ho chceme zachovat čisté pro další generace.
Naše škola díky Recyklohraní přispěla k ochraně životního prostředí
Loni naši žáci odevzdali k recyklaci 2 televize a 239,00 kg drobného elektra
V rámci programu Recyklohraní, který prohlubuje znalosti našich žáků v oblasti recyklace a ochrany životního prostředí, žáci sběrem elektronických hraček a drobných elektrozařízení i nadále přispívají k ochraně životního prostředí. O jednoznačně pozitivních dopadech programu vypovídá certifikát environmentálního vyúčtování. Ten nám přesně vyčísluje, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody žáci díky recyklaci ušetřili ekosystém Země. Víme také, o kolik se nám podařilo snížit objem nebezpečného odpadu a produkci skleníkových plynů CO2. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s žáky dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení.
Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že žáci naší školy v loňském roce vytřídili 2 televize a 239,00 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili 6,12MWh elektřiny, 417,53 litrů ropy a 0,13 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 1,15 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 4,87 tun.
…tak je to radost pohledět. Členové ekotýmu Monika Jošková, Denisa Balážová, Eliška Skarabellová, Adéla Mikulová a Štěpánka Haluzová se pustily do odvážného plánu. Připravily si pro první a páté ročníky dvouhodinový program o třídění odpadů a s radostí mohu říci, že výsledek byl skvělý. Staly se z nich skvělé průvodkyně tímto tématem a podařilo se jim udělat učení hrou. Moc holkám děkuji a těším se na další odvážlivce příští rok!