Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.
Průběh programu
Vzdělávací program je určen pro základní a střední školy. Žáci a učitelé aktivně spolupracují a velká část zodpovědnosti je ponechána žákům. Žáci jsou povzbuzováni ve své aktivní roli a jsou vedeni k odpovědnosti za svoje jednání. Postup práce je určen 7 kroky, které školu a její Ekotým provedou programem a zaručí naplnění kriterií pro získání mezinárodního ocenění.
Mezinárodní rozměr
Program Ekoškola neprobíhá pouze v České Republice, ale také v dalších 55 zemích světa a celosvětově se ho účastní přes 44 500 škol. Jeho mezinárodním koordinátorem je nezisková organizace FEE (Foundation for Environmental Education).
Ekokodex
Papír je vzácný, šetříme s ním.
Při nakupování využíváme velká balení.
Dodržujeme školní řád.
Třídíme odpad.
Odpadky nenecháváme ležet na zemi ve třídě, ve městě ani v přírodě.
Netrháme chráněné rostliny.
Zvířata chráníme a pečujeme o ně.
Zbytečně nesvítíme.
Šetříme každou kapkou vody.
Chodíme pěšky nebo využíváme hromadnou dopravu.
Budujeme svou školní zahradu.
Pečujeme o zeleň ve škole.
Nevyhazujeme svačiny.
Větráme krátce, ale intenzivně.
Šetříme s toaletním papírem.
Školní vlastivědná exkurze druhých ročníků - Sluňákov
Ač je to nezvyklé, druhé třídy dne 23. února vyrazily na školní exkurzi (výlet) do ekologického centra Sluňákov. Pro děti měli lektoři připravené programy: Vypečená houska a Tajemství včel. První skupina dětí si sama mohla pochutnat na vlastnoručně upečené housce, druhá skupina se dozvěděla zajímavosti ze života včely medonosné.
Minulý týden byl vyhlášen na naší škole jako týden pohybu. Tak jsme ve středu vyrazili směrem k Uhlířskému vrchu. Vzali jsme si jídlo pro zvířátka a ptáčky. Během pobytu venku jsme našli příhodné místo a postavili pro zvířátka domečky.
V současné době probíráme ve 4. ročníku v přírodovědě učivo "Živočichové našich polí". Velké znalosti v této oblasti už v loňském roce prokázal žák IV. B Jakub Jorda, proto jsem ho i letos požádala, jestli by si pro nás nepřipravil přednášku na toto téma. Jakub, s pomocí svého tatínka, nafotil zvířata na jejich farmě a v interaktivní učebně nám vyprávěl zajímavosti o chovu těchto zvířat. Děti se dozvěděly spoustu nového a Jakub udržel celou hodinu jejich pozornost. V závěru také zodpověděl dotazy spolužáků.
Všem ukázal, že čas se dá trávit i jinak než u tabletu nebo počítače.
Dokážeme se v dnešní době pobavit bez elektřiny? V rámci projektu Recyklohraní to zkusili žáci IV.A, B a C ve čtvrtek 29. 1. 2015 v den předávání pololetního vysvědčení. Všechny děti si přinesly potraviny, ze kterých připravily chuťovky, chlebíčky, ovocné saláty, společně jsme si uvařili čaj a horkou čokoládu. Oslava vydávání vysvědčení mohla začít! Při ochutnávání jsme si s dětmi povídali o důsledcích výpadku elektrické energie, o tom, jak žili naši prapředci, jak by dokázaly dnešní děti využít volný čas bez počítače, tabletu, mobilu… Žáci měli spoustu nápadů, jak čas využít a užít si ho! Při přípravě jednoduchých slavnostních pokrmů jsme si připomněli hygienu, správné stolování a zdravý životní styl.
Ekotým naší školy navštívil odměnou za svou celoroční usilovnou práci Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Exkurze se konala v posledním týdnu školního roku a všichni jsme si ji moc užili. Jelo celkem 36 žáků a paní učitelky Tomčalová, Rusnoková a Vroblová a všechny jistě potěšila pestrá svačinka, která byla součástí výletu.
Krom příjemné cesty jsme navštívili přednáškový sál, kde nám na elektronickém modelu paní průvodkyně vysvětlovala, jak elektrárna pracuje, měli možnost projít si jinak nedostupnou strojovnu elektrárny a především prohlédnout si dolní a horní přečerpávací nádrž.
Na naší škole se letos poprvé objevila „Lesní třída". Certifikát lesní třídy za svou celoroční práci v programu Les ve škole, škola v lese získali od sdružení Tereza žáci ze II.B.
Za odměnu se také třída stává patronem nad 10 m2Nového pralesa pod Ještědským hřebenem.
V úterý jsme v II. B opustili školní lavice a pustili se do učení v přírodě. Na chvíli jsme se proměnili v indiány a poznávali jejich život a kulturu. Během dobrodružné trasy jsme luštili rébusy a křížovky, poznávali přírodu, plazili se v trávě, odlévali stopy, vyráběli lapače snů, zdobili trička, zpívali a bubnovali. Každý si samozřejmě vyrobil svou vlastní čelenku s indiánským jménem a na závěr jsme opékali u ohně. Byl to krásný den plný slunce.
Minulou sobotu proběhlo v Zátoře na Myslivecké chatě okresní kolo myslivecké soutěže O zlatou srnčí trofej, jejíž součástí byla také praktická ukázka výcviku loveckých psů, střelba, troubení a další doprovodný program. Mezi třemi soutěžícími družstvy se zúčastnili také žáci z naší školy a sklízeli nemalé úspěchy.
Dnes, 5. 6. 2014, se slaví po celé naší planetě Světový den životního prostředí, den, kterým vrcholí celosvětová kampaň za snižováním množství odpadů - Litter Less. Jak už víte, naše škola je jednou z 590 škol z 20 zemí světa, která se do projektu v letošním školním roce přihlásila.
Naší snahou a pílí jsme získali finanční prostředky, které budou využity na dovybavení školní zahrady, přírodní učebny, na kterou se už tak moc těšíme.
I když dnešním dnem práce na kampani končí, nekončí pro nás to nejdůležitější – třídění odpadů, a to nejen ve škole, ale i doma. Záleží nám totiž na naší planetě, planetě, kterou chceme mít čistou a neznečištěnou, protože příroda si s našimi odpady opravdu sama poradit neumí!