Někteří žáci naší školy možná vědí, že naše škola je zapojena do programu GLOBE. Co je to GLOBE? Je to zkratka anglických slov Global Learning and Observations to Benefit the Environment. GLOBE je mezinárodní projekt probíhající po celém světě, propojující vzdělávání a vědu. Provádí se měření a pozorování v oblasti meteorologie, hydrologie, pedologie, biometrie, fenologie a dálkového průzkumu Země.
V rámci předmětu Praktika z přírodopisu jsme si vybrali oblast hydrologie. Lovili jsme, pozorovali a určovali vodní bezobratlé organismy, kde jinde než v Černém potoce, který je v blízkosti naší školy. Na lov nemůžete jít jen tak, musíte mít patřičné vybavení. My jsme měli síťky, nádoby na ulovené organismy a samozřejmě gumáky. Lov a určování organismů jsme provedli na jaře a na podzim. Byli jsme překvapení, co všechno v Černém potoce žije.
Minulou sobotu proběhlo v Zátoře na Myslivecké chatě okresní kolo myslivecké soutěže O zlatou srnčí trofej, jejíž součástí byla také praktická ukázka výcviku loveckých psů, střelba, troubení a další doprovodný program. Mezi třemi soutěžícími družstvy se zúčastnili také žáci z naší školy a sklízeli nemalé úspěchy.
Vážení rodiče, upozorňujeme Vás, že dne 11. 6. 2014 bude výuka zkrácena z důvodu extrémních klimatických podmínek. Vyučování končí po páté vyučovací hodině.
Ve stejný den, kdy se vítězně vrátila Bára Špotáková do světové atletické Diamantové ligy, proběhl již devátý závod Desetiboje na jedničku – hod míčkem. Bářina výkonu v oštěpu jsme nedosáhli, ale i tak to byl závod napínavý do posledního pokusu. Závodilo se jak o ceny, tak o cenné bodíky do celoroční soutěže.
Žáci 7. a 8. ročníku navštívili ve čtvrtek 5. června Městské divadlo v Bruntále. Hostovala zde komorní olomoucká scéna Divadla Tramtarie, uvedla divadelní adaptaci jednoho z nejkouzelnějších děl české literatury – slavné poemy Františka Hrubína – Romance pro křídlovku.
Magický příběh lásky, touhy a prostého bytí režíroval Vladislav Kracík. Setkali jsme se s nezvyklým trojitým řešením scény členěné na tři dějiště, což usnadňuje střih záběrů. Děj systematicky posouvá dopředu „svědkyně životního cyklu“ – která stojí vždy u základních životních rituálů – křtu, svatby i pohřbu.
Dnes, 5. 6. 2014, se slaví po celé naší planetě Světový den životního prostředí, den, kterým vrcholí celosvětová kampaň za snižováním množství odpadů - Litter Less. Jak už víte, naše škola je jednou z 590 škol z 20 zemí světa, která se do projektu v letošním školním roce přihlásila.
Naší snahou a pílí jsme získali finanční prostředky, které budou využity na dovybavení školní zahrady, přírodní učebny, na kterou se už tak moc těšíme.
I když dnešním dnem práce na kampani končí, nekončí pro nás to nejdůležitější – třídění odpadů, a to nejen ve škole, ale i doma. Záleží nám totiž na naší planetě, planetě, kterou chceme mít čistou a neznečištěnou, protože příroda si s našimi odpady opravdu sama poradit neumí!
Vítězství v okresním kole soutěže Mladí zdravotníci
Rok uběhl jako voda a opět nastal čas prověřit si nabyté vědomosti z první pomoci v okresním kole Mladých zdravotníků. Z naší školy se účastnila čtyři družstva druhého stupně.
Poprvé se soutěž konala v městském parku Bruntál na čtyřech stanovištích. Ošetřovalo se např. uštknutí hadem, zlomeniny, zraněné oko, mdloba.
Historicko-geografická exkurze Předmostí u Přerova
Jak žili naši předkové v době kamenné, čím se živili, co si oblékali? Tohle jsme se rozhodli zjistit žáci 6. ročníku, a proto jsme se vydali po stopách mamutů do Mostu u Přerova.
Hned po příjezdu jsme poznali místo, kde naši předkové žili, bydleli, lovili. Poutavá přednáška paní lektorky nás vtáhla do pravěkého světa. Vyprávění bylo doplněno ukázkami vykopávek mamutích klů, kostí, pazourků, maket pravěkých nástrojů, sídlišť, kostry našeho předka…
Naše pátrání bylo doplněno různými aktivitami, které pro nás připravili učitelé a žáci ZŠ J. A. Komenského…
Putování jsme zakončili na místě, kde byly nalezeny zbytky kostí různých zvířat žijících v pravěku.
Vybraní žáci naší školy pracovali po celý školní rok na projektu Stage 14, který byl ve spolupráci se SPŠ stavební Opava. Vytvářeli mapu různých míst, navrhovali turistické trasy, tvořili maketu rodinných domů, pokojů v bytě…
Odměnou jim byla exkurze na SPŠ stavební v Opavě. V první části se seznámili s obory, které se tady studují a s možností uplatnění v budoucnu.