Již sedmým rokem proběhly na naší škole předehrávky ve hře na flétnu.
Letos na flétničky hrálo 23 dětí. Některé teprve začínaly a postupně poznávaly, že naučit se hrát na hudební nástroj dá pěknou dřinu. Že zahrát pěknou písničku nejde ze dne na den, ale je k tomu potřeba spousta píle a trpělivosti. Ti, kterým již prsty po flétně běhají samy, se během školního roku zúčastnili několika vystoupení.
Dne 13. 6. 2014 zavítal na naši školu bruntálský kronikář pan Josef Cepek, aby nám povyprávěl o historii naší školy, o historii našeho města. Jeho slova byla velmi působivá, žáci pozorně poslouchali, byli překvapeni, jak vypadala naše škola před třiceti a více lety, jak se měnil Bruntál v průběhu několika staletí.
Beseda byla pro nás všechny velmi přínosná, touto cestou bychom chtěli panu Cepkovi ještě jednou poděkovat, budeme se těšit na příští setkání a další zajímavosti z regionálních dějin.
My, žáci IV. D, jsme získali hlavní cenu ve výtvarné soutěži vyhlášené školní jídelnou (na téma „Jíme zdravě“)v podobě nádherného a také výborného dortu, upečeného kolektivem naší školní jídelny.
Zvláštní cenu získala Eliška Skarabelová, jejíž práce bude zaslána do celostátního kola firmy Bonduelle.
Netvoříme však jen díla na soutěže, díly vytvořenými ve výtvarné výchově zdobíme i naši chodbu...
Vyhlášení vítězů výtvarné soutěže pro školní jídelnu
Začátkem května tohoto roku jsme vyhlásili výtvarnou soutěž pro všechny žáky naší školy za účelem výzdoby školní jídelny. Původně jsme chtěli vybrat 10 výherců, ale protože se sešlo na 150 obrázků a bylo těžké vyhodnotit jen těch 10 nejlepších, ocenili jsme díky našim spozorům na zahradní slavnosti téměř 50 dětí.
Oddělení Ježečků a Rybiček se v pátek vydalo na vycházku směr Uhlířský vrch - 672 m n.m. Většinu cesty jsme šli po louce, kde jsme poznávali luční květiny.
Na Křížové cestě jsme si s dětmi připomněli, kdy byla vybudována a že ji dokončil v r. 2004 bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel.
Děti byly před cestou seznámeny s původem vzniku této historické památky. Na vrcholu Uhlířského vrchu jsme obdivovali nádherný výhled po okolí a rozpoznávali jsme nejvyšší kopce a hory. Děti s nadšením nacházely sopečné kameny a na památku si odnesly domů.
Když jsem oslovila své šesťáky s nabídkou zapojit se do literární soutěže „Vodníkovo veršování“, zavládlo, k mému překvapení, obrovské nadšení.
Všichni by se najednou chtěli stát básníky či prozaiky. Vždyť jména, jako např. Nezval, Seifert či Neruda, nejsou pro některé z nich neznámá. Ale práce na básni, povídce nebo říkance, má-li být na patřičné úrovni, není rozhodně tak snadná, jak se na první pohled může zdát. A to si naši šesťáci vyzkoušeli. Kdo vytrval, snažil se, do koše vyhodil několik popsaných papírů, xkrát opravoval, přepracovával, prostě tento úkol nevzdal, toho chci moc pochválit.
Dne 10. 6. jsme se my, „Lištičky" - oddělení paní vychovatelky Vaculíkové, vydali na výlet do Zátoru. Tam jsme jeli autobusem, vystoupili u školy, prohlédli si ji a pokračovali jsme na dětské hřiště, kde jsme vyzkoušeli všechny atrakce. Pak jsme se přemístili k paní vychovatelce na zahradu, kde jsme si opekli párky a po jídle jsme soutěžili v různých disciplínách. Dostali jsme i sladkou odměnu.
Ono dlouho očekávané pondělí 9. června začalo přímo vzletně. V arboretu Nový Dvůr u Opavy nám v expozici cizokrajných živých motýlů letěl nad hlavami např. monarcha stěhovavý z Jižní Ameriky nebo také morpho modrý - přímo z Kanady.
Úžasná podívaná byla náležitě zdokumentována, tato pastva pro oči všechny příznivě naladila na celodenní tropickou výpravu za dalším poznáváním. Budoucí botaniky zaujala nejen pestrá flóra v zahradách, ale i ve skleníku tropických a subtropických rostlin. Zoologové si naopak ověřili a doplnili své znalosti u vitrín se zástupci severské tundry.
Velmi zajímavý program nás čekal na nádvoří zámku v Hradci nad Moravicí. Postava Karla IV. nás zavedla do doby dávno minulé a vtipně vyprávěla o sobě a celé rodině od svého narození až po smrt. Dozvěděli jsme se plno „pikantností“ ze života tohoto velikána, některé se do učebnic dějepisu raději nezapisují… Krále doplňovala skupina jeho dvořanů, předvedli se také středověcí kejklíři a z řad diváků byly vytvořeny další historické postavy. Poprvé jsme na vlastní oči viděli, co obnáší oblékání rytířů do zbroje, jak vypadalo sedlo na koně, ostruhy, historické zbraně a jízda na koni se zbraní, které se říkalo kančí péro.
V druhé části programu jsme po skupinách obcházeli šest stanovišť a zkoušeli si, jak středověké pradleny praly prádlo, jak se mlelo obilí, jak se zpracovával len, ovčí vlna a jak se pečovalo o koně, který vozil rytíře ve zbroji do bojů.
Užili jsme si nejen putování do 14. století na dvoře Karla IV., ale hlavně legraci, pohodu, dobré jídlo a skvělé zážitky z celého dne. A co nás čeká příští školní rok? Na to si musíme ještě chvilku počkat, ale už teď se těšíme.