Naše škola díky Recyklohraní přispěla k ochraně životního prostředí
Loni naši žáci odevzdali k recyklaci 2 televize a 239,00 kg drobného elektra
V rámci programu Recyklohraní, který prohlubuje znalosti našich žáků v oblasti recyklace a ochrany životního prostředí, žáci sběrem elektronických hraček a drobných elektrozařízení i nadále přispívají k ochraně životního prostředí. O jednoznačně pozitivních dopadech programu vypovídá certifikát environmentálního vyúčtování. Ten nám přesně vyčísluje, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody žáci díky recyklaci ušetřili ekosystém Země. Víme také, o kolik se nám podařilo snížit objem nebezpečného odpadu a produkci skleníkových plynů CO2. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která s žáky dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení.
Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že žáci naší školy v loňském roce vytřídili 2 televize a 239,00 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili 6,12MWh elektřiny, 417,53 litrů ropy a 0,13 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 1,15 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 4,87 tun.
Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace běžných 100 televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na 4 roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných k sedmi cestám do Chorvatska, jsou to impozantní čísla. Pozitivní zprávou pro uživatele počítačů také je, že odevzdání 10 vysloužilých monitorů ušetří spotřebu energie potřebnou pro chod notebooku po dobu necelých 5 let. Všichni ti, kteří tříděním takto zásadně přispívají kochraně životního prostředí, si zaslouží obrovský dík.
Studie LCA posuzuje systém zpětného odběru CRT televizorů, počítačových monitorů a drobného elektrozařízení. Hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky studie jsou prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu. Konečná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech.
Celý rok jsme si v družině užili, ale na prázdniny jsme se stejně těšili. Poslední školní dny jsme si krátili činnostmi, které nás bavily. A už jsou tu vysněné prázdniny a tohle je poslední zprávička ze školní družiny. Takže hurá na ně!
Krásné léto a pohodové dny přeje kolektiv školní družiny.
Jako každý rok, tak i letos proběhlo v družině vyřazování dětí ze čtvrtých ročníků. Zavzpomínali jsme si, zasmáli se a všichni jsme se shodli, jak rychle to uteklo. Co se dá dělat. To je život. Všechno pěkné rychle uteče, ale vzpomínky zůstanou.
Takže čtvrťáci!
Přejeme vám hodně štěstí a plno krásných vzpomínek.
…tak je to radost pohledět. Členové ekotýmu Monika Jošková, Denisa Balážová, Eliška Skarabellová, Adéla Mikulová a Štěpánka Haluzová se pustily do odvážného plánu. Připravily si pro první a páté ročníky dvouhodinový program o třídění odpadů a s radostí mohu říci, že výsledek byl skvělý. Staly se z nich skvělé průvodkyně tímto tématem a podařilo se jim udělat učení hrou. Moc holkám děkuji a těším se na další odvážlivce příští rok!
Sedmáci se letos vydali k cíli své exkurze malebnou horskou krajinou, zamířili totiž do podhůří Jeseníků ke hřebeni Hanušovické vrchoviny - do Velkých Losin. Už cesta pak byla zážitkem, pohledy z okna autobusu se upíraly na úžasnou podívanou, kdy majestátní vrcholy Jeseníků střídala hluboká údolí, v nichž se choulily malinké domečky, typické pro tuto horskou oblast.
Velké Losiny jsou malebné lázeňské město, známé především procesy s čarodějnicemi, jež se zde odehrály v 17. století a zásluhou inkvizitora Jindřicha Bobliga si vyžádaly desítky obětí. Ačkoli si žáci poslechli i tuto historii městečka, krásný losinský zámek, svědek těchto tragických událostí, dnes jejich cílem nebyl. Navštívili památku s mezinárodním významem - poslední papírnu v Evropě vyrábějící ruční papír, tedy komplex budov papírny, který je také národní kulturní a technickou památkou.
Dne 20.6.2016 se odehrál turnaj ve florbale před vysvědčením na ZŠ Bruntál, Okružní. Účastnila se tato družstva: ZŠ Břidličná, ZŠ Petrin –Školní, ZŠ Okružní, ZŠ Cihelní a ZŠ Jesenická. Naši hráči byli ze VI.C: Skalický Roman, Slavík Matouš, Gecašek František, Snokrot Martin, Dominik Oltyán. Hrálo se systémem každý s každým v tabulce a na hřišti ve složení 3+1. Kluci prohráli smolně s Břidličnou o 1 branku 4s před koncem utkání 2:3, dále prohráli s Okružní 2:4. Zvítězili nad ZŠ Školní-Petrin 5:2 a dosáhli tak na pěkné třetí místo v turnaji.
Dne 16. 6. 2016 se na naší škole odehrál poslední turnaj ve florbale organizovaný pro žáky 8. a 9. tříd s podporou MÚ Bruntál, Spolku přátel školy a vedení ZŠ Bruntál, Jesenická. Turnaje se účastnilo 7 družstev: ZŠ Bruntál, Okružní A a B team, ZŠ Bruntál, Jesenická A a B team, Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál, ZŠ Bruntál, Cihelní a ZŠ Bruntál, Školní – Petrin.
Hrálo se systémem dvou losovaných skupin a první dva týmy ze skupiny hrály semifinále o postup do finále. Na hřišti bojovala vždy sestava 3 hráčů v poli a jeden brankář a mohlo se střídat hokejovým způsobem. Herní doba byla dvakrát 6 minut. A jak to všechno dopadlo? Ve finále zvítězilo družstvo ZŠ Bruntál, Okružní B team na nájezdy nad svými staršími kolegy ze ZŠ Bruntál, Okružní A team. Třetí místo bralo družstvo Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál.
Olympiáda v netradičních sportech ve školní družině 2016
Netradiční sporty - to je paráda - tím se vyznačuje každoročně naše družinová olympiáda. Každý dělá to co umí, soutěží v tom, kde dobrý je. Nezáleží na tom , jestli vyhraje. Zábava je hlavní cíl, takže každý zvítězil, kdo se zúčastnil: v hodu, překážkovém běhu, chůzi na chůdách, šnečím slalomu nebo skoku žabím, někdo se zas bavil povzbudivým skandováním. Poslední den ceny vítězům se rozdělily a my všichni to oslavili.
Dne 15. 6. 2016 vedly naše kroky do vůbec největšího hornického muzea v České republice. A že bylo se na co dívat! V průběhu středečního dopoledne jsme zhlédli tři expozice:
1) Expozice báňského záchranářství
2) Povrchovou expozici báňské razicí a dobývací techniky
3) Důlní expozici s názvem „Jednou nahoře, jednou (v) dole“
Ta poslední jmenovaná byla pro nás bezesporu nejzajímavější. Na vlastní kůži jsme mohli zažít, jaké pocity měl asi horník, když přicházel na šachtu a převlékal se v řetízkových šatnách, nemohli jsme pochopit, jak si své věci mohli poznat, všechny vypadaly totiž úplně stejně. A cožpak teprve samotná cesta dolů, do podzemí, kam nezavítá celý den sluníčko! I tu jsme si mohli vyzkoušet!